تبلیغات
دوستانه ... - آیا نوشیدن شیر مفید است؟

پنل کاربری

دوستانه ...
یافتن یه هدف خوب...یه همراه خوب...آینده در راه است.
تبلیغات
محل درج آگهی شما

صفحات جانبی

آیا نوشیدن شیر مفید است؟

تاریخ: امروز, :یکشنبه 19 تیر 1390 نویسنده:متین ابراهیم زاده

موضوع:

خوردن شیرممنوع!!؟

کلسیم در بدن زمانی قابل جذب است که همراه با فسفات و ویتامینD باشد.

ویتامین دی یك اثر قوی برافزایش جذب كلسیم از روده و همچنین اثرات مهمی بر رسوب استخوان و جذب مجدد استخوان دارد. یکی از راه های جذب این ویتامین استفاده از نور مستقیم آفتاب که با پوست درتماس باشد.

در ایران عموماٌ خانمها از این نعمت خدادادی استفاده نمی کنند و هنگام خارج شدن از منزل پوست را با کرم ضد آفتاب چرب می کنند که مبادا از نور آفتاب استفاده کنند.

کلسیم زمانی قابل جذب است که محیط قلیائی باشد و جالب توجه این که در محیط اسیدی کلسیم قابل جذب نیست. در این محیط معمولاٌ بدن از کلسیم موجود در استخوان برداشته و مورد استفاده قرار می دهد که  در نتیجه بمرور سائیدگی استخوان اتفاق می افتد.

کلسیم زمانی قابل جذب است که شخص روزانه مقداری نرمش و ورزش معقول انجام دهد در غیر این صورت جذب کلسیم مختل خواهد شد. : استخوان های ورزشكاران بطور قابل ملاحظه ای از افراد غیر ورزشكارسنگین تر می شود. هرگاه یك پای شخصی در گچ باشد اما با پای دیگر به راه رفتن ادامه دهد استخوان پائی كه در گچ قرار دارد نازك وتا 30 درصد كلسیم خود را ازدست  می دهد درحالیكه استخوان پای مقابل ضخیم و به حال طبیعی باقی می ماند.

کلسیم زمانی قابل جذب است که شخص از سیستم( گوارش_کبد_کلیه) سالمی بر خوردار باشد.

هنگامیكه غلظت كلسیم در مایعات بدن از حد طبیعی بالاتر رود سیستم عصبی تضعیف شده و فعالیتهای رفلكسی سیستم مركزی كند میگردد. این مقدار کلسیمی که امروزه توصیه می شوداستفاده شود منطقی نیست. استفاده از سه لیوان شیر روزانه که برابر است با 1000 میلی گرم کلسیم در روز که 900 میلی گرم آن از طریق مدفوع و 100 میلی گرم آن از طریق ادرار دفع می شود.

حدود نه دهم كلسیمی كه روزانه خورده می شود از طرِیق مدفوع و یك دهم باقیمانده از راه ادرار دفع می گردند. ( دقت شود ). جذب مجدد كلسیم بسیار انتخابی بوده و بستگی به غلظت كلسیم در خون دارد،

 


 شیر دارای قندی است به نام لاکتوز که برای جذب آن در بدن نیاز به آنزیم لاکتاز دارد , در افراد بزرگ سال این آنزیم معمولاٌ وجود ندارد.به همین علت افراد بزرگسال بر اثر نوشیدن شیر عموماٌ دچار اختلالات گوارشی می شوند.

- در شیر با نام پاستوریزه  بجای هزینه پاستوریزاسیون و استریلزاسیئون ماده نگهدارنده بنزوات سدیم زده می شود که خطرناک است.و در شیر استرلیزه که امکان نگهداری 6 ماهه در خارج از یخچال دارد غلظت بنزوات سدیم بیشتر است.

25 در صد ماست اسید لاکتیک است. 1-اسید لاکتیک موجب تضعیف نرونهای مغزی می شود.

- ماست بخاطر داشتن اسید لاکتیک موجب جذب زیاد کلسیم از روده شده و تعادل کلسیم خون را مختل می کند.
- کلسیم مازاد موجب رسوب در نقاط مختلف بدن از جمله: پاشنه پا , ( خار پاشنه ) لکنچه کلیه , ( سنگ کلیه ) انتهای استخوان دنبالچه ( بزرگ شدن این استخوان ) و در قسمتهای مختلف بدن بصورت رسوبات کلسیمی ( تومورهای کلسیمی ) می شود.


 رسوب کلسیم مازاد در دیواره عروق کرونر قلب و ایجاد آرتریو اسکلروزیز می کند.

 ماده ای بنام آفلاتوکسین که در لبنیات بازاری وجود دارد بسیار خطر آفرین است، زیرا بر اثر استفاده از نان خشک کپک زده در جیره غذائی دام موجب انتقال این ماده از نان به شیر می شود.  این ماده سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و انسان را در معرض خطر جدی قرار می دهد.

 

برای ماندگاری مواد لبنی مانند دوغ ماده نگهدارنده ای مانند: بنزوات به آن اضافه می کنند که این ماده در محیط اسیدی تبدیل به بنزوئین می شود که بسیار خطرناک است. نوشیدن دوغ همراه غذا موجب مختل شدن شیره گوارشی می شود.

مصرف زیاد لبنیات موجب سرطان تخمدان در خانمها و سرطان پروستات در آقایان می شود !

توجه: کلسیم مگر فقط در لبنیات است که اینقدر توصیه می شود ؟

كنجد،بادام، انواع كلم،نور آفتاب، سبزیجات و میوه جات با پوست سرشار از کلسیم اند.


ابر برچسب ها
آمار سایت
کل بازدید:
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
نظر سنجی وبلاگ
لینکستان